Hranice pro technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku

Obrázek uživatele Kamila Neradová
Kamila Neradová

Definice technického zhodnocení majetku byla dlouhá léta obsažena pouze v zákoně č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. V současné době je uvedena i v zákoně č. 563/1991 Sb., o účetnictví a podrobněji upravena v jednotlivých vyhláškách, které jej provádějí. V následující části bychom rádi shrnuli rozdíly v definici hranice technického zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku z hlediska daně z příjmů a účetnictví a jejich dopady na výši pořizovací/vstupní ceny nehmotného majetku.

 

Zákon o daních z příjmů

Dle §32a odst. 6 zákona o daních z příjmů se za technické zhodnocení považují výdaje na ukončené rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti nehmotného majetku nebo zásahy, které mají za následek změnu účelu nehmotného majetku, pokud po ukončení u jednotlivého nehmotného majetku převýší částku 40 000,- Kč.

 

Vyhláška č. 500/2002 Sb., pro účetní jednotky, které jsou podnikateli a účtují v soustavě podvojného účetnictví

Dle §47 odst. 4 Vyhlášky se technickým zhodnocením rozumí zásahy do majetku uvedeného do užívání, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů, nebo rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku, pokud vynaložené náklady dosáhnou ocenění určeného účetní jednotkou pro vykazování jednotlivého dlouhodobého majetku v položce B.I Dlouhodobý nehmotný majetek.

Uvažujeme tři základní případy:

  • Účetní jednotka si stanoví hranici dlouhodobého nehmotného majetku ve výši 40 tis. Kč. Dlouhodobý nehmotný majetek s pořizovací cenou nad 40 tis. Kč do 60 tis. Kč bude odepisován (daňovým nákladem budou účetní odpisy). Limit pro technické zhodnocení bude také 40 tis. Kč. Pořizovací cena z hlediska účetnictví a vstupní cena z hlediska daně z příjmů jsou si rovny.
  • Účetní jednotka si stanoví hranici dlouhodobého nehmotného majetku ve výši 60 tis. Kč. Limit pro technické zhodnocení bude tedy také 60 tis. Kč. Náklady charakteru technického zhodnocení s pořizovací cenou do 60 tis. Kč budou zaúčtovány do výsledku hospodaření, nicméně z hlediska daně z příjmů bude technické zhodnocení s pořizovací cenou od 40 tis. Kč zvyšovat daňovou vstupní cenu příslušného dlouhodobého nehmotného majetku. Pořizovací cena z hlediska účetnictví a vstupní cena z hlediska daně z příjmů nebudou tedy shodné.
  • Účetní jednotka si stanoví hranici dlouhodobého nehmotného majetku mezi 40 tis. Kč a 60 tis. Kč. Stejně jako v předchozím bodě se bude u technického zhodnocení s pořizovací cenou nad 40 tis. Kč vstupní cena z hlediska daně z příjmů a pořizovací cena z hlediska účetnictví lišit.

 

Vyhláška č. 504/2002 Sb., pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví.

Dle §32 odst. 6 Vyhlášky se technickým zhodnocením rozumí zásahy do dlouhodobého nehmotného majetku, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů, nebo rozšíření jeho vybavenosti nebo použitelnosti, pokud vynaložené náklady dosáhnou ocenění určeného účetní jednotkou pro vykazování jednotlivého dlouhodobého nehmotného majetku v položce „A.I. Dlouhodobý nehmotný majetek celkem“ .

Uvažujeme tři základní případy:

  • Účetní jednotka si stanoví hranici dlouhodobého nehmotného majetku ve výši 40 tis. Kč. Dlouhodobý nehmotný majetek s pořizovací cenou nad 40 tis. Kč do 60 tis. Kč bude odepisován (daňovým nákladem budou účetní odpisy). Limit pro technické zhodnocení bude také 40 tis. Kč. Pořizovací cena z hlediska účetnictví a vstupní cena z hlediska daně z příjmů budou shodné.
  • Účetní jednotka si stanoví hranici dlouhodobého nehmotného majetku ve výši 60 tis. Kč. Limit pro technické zhodnocení bude tedy také 60 tis. Kč. Náklady charakteru technického zhodnocení s pořizovací cenou do 60 tis. Kč budou zaúčtovány do výsledku hospodaření, nicméně z hlediska daně z příjmů bude technické zhodnocení s pořizovací cenou od 40 tis. Kč do 60 tis. Kč zvyšovat daňovou vstupní cenu příslušného dlouhodobého nehmotného majetku. Pořizovací cena z hlediska účetnictví a vstupní cena z hlediska daně z příjmů nebudou tedy shodné.
  • Účetní jednotka si stanoví hranici dlouhodobého nehmotného majetku mezi 40 tis. Kč a 60 tis. Kč. Stejně jako v předchozím bodě se bude u technického zhodnocení s pořizovací cenou nad 40 tis. Kč vstupní cena z hlediska daně z příjmů a pořizovací cena z hlediska účetnictví lišit.

 

Vyhláška č. 410/2009 Sb. pro některé vybrané účetní jednotky

Dle §55 odst. 4 Vyhlášky se technickým zhodnocením rozumí zásahy do dlouhodobého nehmotného majetku uvedeného do užívání, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů, nebo rozšíření vybavenosti nebo použitelnosti majetku, pokud vynaložené náklady dosáhnou 60 000,- Kč.

Účetní jednotky, které účtují dle výše uvedené vyhlášky mají částku technického zhodnocení stanovenu v pevné výši 60 tis. Kč. Náklady charakteru technického zhodnocení s pořizovací cenou do 60 tis. Kč budou zaúčtovány do výsledku hospodaření, nicméně z hlediska daně z příjmů bude technické zhodnocení s pořizovací cenou od 40 tis. Kč do 60 tis. Kč zvyšovat daňovou vstupní cenu příslušného dlouhodobého nehmotného majetku. Pořizovací cena z hlediska účetnictví a vstupní cena z hlediska daně z příjmů nebudou tedy shodné. 

 

 

V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktuje jeho autora (Kamila Neradová).

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty.

Mezi naše klienty patří

 

              Bytové družstvo DRUŽBA                                           Solitea CDL, a.s.

   BEROUN GOLF CLUB            

 

Napište nám
Kontakty

Pobočka Ústí nad Labem,
Všebořická 82/2,

+420 474745134
info@22hlav.cz

Pobočka Praha,
Doudlebská 1699/5,

+420 230234554
info@22hlav.cz