Evidence tržeb v nestátní neziskové organizaci

Obrázek uživatele Mirka Nebuželská
Mirka Nebuželská

Zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (dále jen ZOE), byl schválen v roce 2016. Jeho účinnost je od 1.12.2016, nicméně povinnost evidovat tržby byla pro většinu činností odložena. Konkrétně je nutné zahájit evidenci v následujících termínech:

  • od 1.12.2016 pro ubytovací a stravovací služby (NACE 55 a 56)

  • od 1.3.2017 pro velkoobchod a maloobchod (NACE 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47)

  • od 1.3.2018 pro všechny ostatní činnosti kromě těch, které je nutné evidovat až od 1.6.2018

  • od 1.6.2018 pro všechny zákonem vyjmenované činnosti, zejména jde o různé druhy výrobních činností

Pro nestátní neziskovou organizaci je zásadní, že evidence tržeb se vůbec nevztahuje na nepodnikatelskou činnost, tedy v zásadě u většiny organizací by se neměla vztahovat na hlavní činnost. Pro posouzení podnikatelského charakteru činnosti je zejména rozhodující posouzení soustavnosti a záměru dosahovat zisk (viz definice podnikání v §420 občanského zákoníku). Ministerstvo financí současně vydalo na toto téma poměrně pěkný dokument s mnoha konkrétními příklady, který je k dispozici taktéž na portálu etrzby.cz - http://www.etrzby.cz/cs/neziskove-subjekty

 

Dalším ze základních pravidel pro nestátní neziskovou organizaci je ustanovení, které z evidence tržeb vylučuje drobnou vedlejší podnikatelskou činnost veřejně prospěšného poplatníka.

Drobná vedlejší podnikatelská činnost veřejně prospěšného poplatníka však není definována v ZOE, ale je blíže vysvětlena v Metodickém pokynu k aplikaci zákona o evidenci tržeb. Druhá verze metodiky ze dne 15.5.2017 významně upravila právě posuzování drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšného poplatníka. Následně byla ještě metodika drobně upravena a poslední verze je z 11.7.2017. Metodika je k dispozici ke stažení na portálu etrzby.cz v části O projektu – Dokumenty (dále jen metodika):

http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf

Je třeba zdůraznit, že vyloučení vedlejší drobné podnikatelské činnosti z evidence tržeb platí jen pro veřejně prospěšné poplatníky, jejichž definice je uvedena v zákoně o daních z příjmů. Dle této definice je veřejně prospěšným poplatníkem ten, kdo v souladu se svým zakladatelským právním jednáním, statutem, stanovami, zákonem nebo rozhodnutím orgánu veřejné moci jako svou hlavní činnost vykonává činnost, která není podnikáním. Současně některé subjekty jako obchodní korporace, společenství vlastníků jednotek, profesní komory s povinným členstvím, dobročinné nadace apod. ze zákona veřejně prospěšným poplatníkem být nemohou.

Dle metodiky ze dne 15.5.2017 je vedlejší činnost neziskové organizace považována za drobnou, pokud v součtu roční výnosy /příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti splňující formální náležitosti nejsou vyšší než 300.000 Kč a nebo vyšší než 5% z celkových příjmů organizace.

Formální náležitosti jsou splněny pokud je platba uskutečněna v hotovosti, platební kartou včetně plateb na internetové platební bráně, šekem, směnkou nebo obdobně (např. poukázky, elektronické peníze apod.)

Co se daného limitu týče, logicky z výkladu plyne, že pokud jsou celkové roční výnosy organizace vyšší než 6 mil. Kč, pak pro organizaci bude relevantní limit 5% z celkových ročních výnosů. Celkovými ročními výnosy se myslí řádek „výnosy celkem“ ve výkazu zisku a ztráty celkem pro všechny činnosti, resp. součet všech výnosových účtů. Naopak pokud organizace bude mít výnosy /příjmy max. 6 mil. Kč ročně, pak pro ní bude relevantní limit 300.000 Kč.

Splnění limitů posuzuje organizace pro daný rok vždy k 1.1., a to dle výsledků za předchozí rok. Tedy v zásadě to znamená, že již v prosinci musí organizace odhadnout výsledky za daný rok, aby posoudila splnění limitů pro evidenci tržeb.

Tato poslední úprava metodiky k evidenci tržeb je k neziskovým organizacím výrazně přívětivější než předchozí. Organizace, které realizují většinu tržeb z vedlejší činnosti bezhotovostně bankovním převodem – typicky jde zejména o příjmy z reklamy nebo pronájmu, nebudou nuceny k evidenci tržeb jen proto, že občas vyjedou s prodejním stánkem na trh nebo že realizují nevýznamné hotovostní tržby z doplňkového prodeje občerstvení na svých akcích. Většiny neziskových organizací se tak evidence tržeb vůbec nedotkne.

 

 

V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktuje jeho autora (Miroslava Nebuželská).

 

Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty.

Mezi naše klienty patří

 

              Bytové družstvo DRUŽBA                                           Solitea CDL, a.s.

   BEROUN GOLF CLUB            

 

Napište nám
Kontakty

Pobočka Ústí nad Labem,
Všebořická 82/2,

+420 474745134
info@22hlav.cz

Pobočka Praha,
Doudlebská 1699/5,

+420 230234554
info@22hlav.cz